Yola Kiminle Çıkmak İstersiniz

Reklamı ilk gördüm, Şener Şen bir filim ya da TV programı yapmış olmalı ve fragmanı ya da tanıtım filimi gösteriliyor şimdi dedim. İzlemeye devam ettiğimde sanki otomobil reklamıymış gibi gelen görüntülerin sonrasında Aygaz reklamı olduğunu anladığımda hayal kırıklı yaşamadım dersem yanlış olmaz. Oysa o kadar güzel başlamıştı ki her şey…Genç bir adama yola kiminle çıkmak istersiniz diye sorulduğunda ve cevabı Şener Şen olduğunda Aygaz reklamı olduğunu anlayana kadar geçen süredeki düşüncelerim, aklımdan geçenler, iç sesimin söyledikleri aşağıdaki başlıklar altında toplanabilir sanki.

Ben kiminle çıkmak isterim,
Neden Şener Şen,
Bu neyin yolu,
Niye böyle bir soru sorulsun ki … vs vs vs

Böyle saçma sapan şeylerin hepsini birlikte bir anda düşündüm işte. Bir filim çekilmiş olsaydı ve genç adamın yanında yola birlikte devam etmek istediği babası, amcası, en yakın arkadaşı ve ne bileyim en çok değer verdiği kimse kısacası başrol kahramanı Şener Şen olsaydı acayip güzel olurdu. Şener Şen hayranı olarak ben, zira büyük ustanın içinde bulunduğu hiçbir projenin kötü olmasının ihtimalini dahi düşünemiyorum. Ama bu, keşke Aygaz reklamı yerine yine bu formatta devam edecek olan çok uzun metrajlı bir filim olsaydı da doya doya doya izleseydik.

Bu reklamın, bir öğretmen çocuğu olarak benim için artı bilgi kazancı ve en önemli vurgusu Şener Şen’ in bir dönem Muş’ ta öğretmenlik yapmış olduğunu öğrenmiş olmak ve ülkemin görünmez kahramanları olan emektar ve güzel insanlar olan tüm öğretmenlerin fedakarlıklarını göz önüne sermesidir.

Reklam filmini Aygaz için düşündüğümde, gözümde ve gönlümde bıraktığı lezzet beynimde uyumsuzluk etkisi yarattığından bağdaştırma sorunu yaşamış olabilirim. Aygaz için tek doğru olan burada bence “Türkiye yola Aygaz’la çıkıyor” sloganını bulmuş olmaları gibi geldi.

İçinde marka unsuru olmadan bakıldığındaysa her haliyle başarılı bir çalışma olduğunu inkâr etmek mümkün değil. Eğer reklam filmi bir otomobil markası ya da otomobil tekerlek markalarından herhangi biri için bile yapılmış olsaydı, ufak dokunuşlarla onlar adına acayip ses getirebilirdi gibi geldi bana.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir