Yaşamak Güzel Şey

Yaşamı sevmek nedir? Keyfini çıkarmak nedir? Coşku nedir?

Uzun zamandır ortada yoktum ve şimdi bu üç anlamsız ya da anlamlı soru da nereden çıkmış olabilir ki?  Oldukça uzun bir süredir yazmadığım için çok fazla sürç-i lisan edeceğim bu yazımda. Şimdiden affola. Aslında belki de bilerek yapacağım bunu belki de bilmeyerek. Ara sıra daldan dala konacağım. Bu ne diyor dediğiniz olacak. Sonrasında bir ara toparladığımı düşüneceksiniz. Belki de bazen güleceksiniz.

Bu allak bullak davranışımı açıklayabileceğim bir sebep yok ancak bu güzel fotoğraf (instagram:@gunselice_) ile yazacak ve söyleyeceklerime bir altlık sunabilirim belki. Bu fotoğraf;  yaşamın güzelliğinin, tadını çıkarmanın ve yaşam coşkusu ifadelerinin anlamının görsel bir yansıması gibi göründü bana ilk bakışta.

Bu yazıda hiç kasmadığım ve kafama göre takıldığım bir gerçek. Kelimeler uçuşuyor ama birlikteliklerinden uyum ortaya çıkmıyor anlayamadığım bir nedenle. Bu benim kafamın iç yoğunluğundandır belki de.

Hepimizin yaşamı doğum denilen bir hengame ile başlıyor…Gürültü, patırtı, sevinç, mutluluk, üzüntü, ağlamak, gülmek ve benzeri birçok duyguyla dünyaya geliyoruz. Dünyaya geldiğimizde ilk ciyaklamamızla başlıyor artık sevmemiz beklenen yaşam. Herkesin yaşam denilen sürece bakışı farklıdır ancak herkesin kendisini sevmesini bekler bu süreç… Oysaki kendisi herkese aynı adilane haliyle gelmez. Yaşamı sevmek, nefes aldığımız her güne aynı heyecanla ve tutkuyla başlamaktır. Kişiler yaşadıklarını sevmeseler de yaşam denilen süreci her daim sever. Ne yaşarsa yaşasın göçüp gitmekten her daim korkar.

Kişi gitmek istemediği bu yerin ve bitmesini istemediği bu sürenin ise her zaman tadını çıkartmayı beceremez nedense? Belki de tadını çıkartmak ifadesinin anlamını bilemez. Hiç bitmeyecekmiş gibi yapıştığı bu sürecin her dakikasının kıymetini nasıl bileceğinin cevabını bulamaz her fani. Bunun cevabını bulanlarsa zaten huzur kelimesinin anlamını çözmüştür. Yaşarken her anın kıymetini bilmiş dolayısıyla keyfini çıkarabilmiştir. Göçüp gitmekse onun için çokta zor olmamıştır.

Tadını çıkartmak ifadesinin anlamını ve sırrını çözen kimseler her anı ayrı keyifle yaşamayı becerenlerdir. Onlar için en ufak mutluluklar bile en coşkulu oldukları anlardır.  Her anı istekli ve güçlü duygularla yaşayabilirler.

Tüm insanlar yaşam sürecine bağlılık gösterir ve ölüm denilen bilinmeyen gerçeklikten korkar. Ancak yaşam sürecine olan sevgisini nedense yaşamın her anına ve yaşadığı olaylara karşı gösteremez ve belki de haklıdır. Herkesin yaşadıkları birbirinden farklıdır. Bazılarının yaşam sürecindeki olayların yoğunluğu huzur ve kolaylıklarla doluyken bir başkasınınkine zorluklar ve umutsuzluklar hakim olabilir.

Durum her ne olursa olsun yaşamak güzel ve en coşkulu şeydir. Gözümüzü her doğan günle birlikte açabiliyor olmak kıymetine paha biçilemez kadar değerli bir durumdur.

Dilerim ki herkesin yaşamında huzur ve kolaylıkların bol olduğu zamanlar çok olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir