Sonsuz İstirahat

Son zamanlarda bu tür fotoğraflar beni çok fazla duygulandırıyor. Fotoğrafın güzel ve itina ile yakalanmış bir kare olması dışında görselinin etkileyiciliğini doğru anlatacak kelimeleri tam olarak bulamasam da hissettirdiklerini ifade etmeye kelimelerin kifayetsiz kaldığı gerçeğinin oldukça farkındayım. Fotoğraf iyi bir ressamın elinden çıkan kara kalem çalışması gibi adeta. Fotoğrafçı her zaman olduğu gibi fakat bu fotoğraf için sanki biraz daha fazlacana hünerini sergilemekte özenli davranmış gibi geldi bana.

Kısacık yaşamının her anını kutsal bulduğu amaçları uğrunda her gününü bir öncekinden daha farklı ve faydalı olacak şekilde yaşamayı hedeflemiş, vatanın ve milletin gelecekteki refahının temellerini oluşturarak ülke için yenilik dolu, güzel ve umutlu yarınları inşa etmek istemiş bunu da layıkıyla başarmıştır.
Lider olmak yaradılışının bir getirisi olsa da sonradan çok çalışarak özveriler göstererek kazanılan bir olgu olan yönetebilme yeteneği ise Allah’ın bir lutfudur diye düşünüyorum. Selanik’ te pembe boyalı bir evde dünyaya gözlerini açmış ve o günden sonra bir devrin kapanmasına şahitlik ederken yeni bir devrin başlangıcı ile inşasına da imzasını atmayı başarmıştır. Çok düşünmüş, çok yorulmuş, çok çalışmış, çok savaşmış, hep hep her şeyi çok çok çok çok yapmak istemiş güzel yarınlar olsun diye…
57 yıllık kısa ömrünün neredeyse 40 yılını bizlere bırakacağı güzellikleri olduğu yerden daha iyisine daha güzeline taşıyabilelim diye ebedi istirahatine çekilmeden önce cepheden cepheye sırtı rahat görmeden geçirmiştir.
Şimdi ise Ankara’nın bağrında sonsuz istirahatini gerçekleştirdiği Anıtkabir’de evlatlarını izlemeye devam ediyor. Yaklaşık 77 yıldır çocuk, büyük, yaşlı, genç demeden ziyaretini ihmal etmeyenleri O’nu gece gündüz yanı başında bekleyen Mehmetçik’in refakatinde karşılıyor.

Güzel, güçlü, umutlu yarınlar için olanaklarımızın neredeyse sonsuz olduğu günümüz şartlarında hayallerimiz bitmemeli. Hayallerin bittiği yer gelişme ve ilerlemenin donduğu nokta olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir