Masal Kasabası

Sakarya’nın 65 km uzaklığında güzel ve tarihi bir kasaba olan Taraklı’ dan alınan bir görüntü ile gözlerimiz şenlenirken ruhumuz beraberinde apaydınlık oldu. Hakkında yazılan ve anlatılanlar kadarı ile bildiğim fakat görülmeye değer bulduğum doğal, tarihi ve estetik kıymetlerin bulunduğu bir yer Tarak’lı. En kısa zamanda görmek istiyorum. Bu fotoğrafı gördüğümde aklıma ilk olarak üç sayısı geldi. Sebebini bilmiyorum ama birinci çimenlerle içselleşmiş paptyagillerden sanırım karahindibağ, ikinci köy evi ve gökyüzü ise üçüncü boyut duygu görüntüsü olarak gönlüme vurdu. Bu fotoğraf bana üç ayrı duygu olarak değiyor; yeşille rahatlarken ruhumdaki sevinç ve hüznün oransal etkisini mavi gökyüzündeki beyaz bulutların insafına bırakıyorum. Bulutlar ağlarsa hüznüm depreşir, ama hep böyle beyaz kalıp güneşle barışık olurlarsa keyfim yerine gelir.

Uzaklarda küçük, şirin bir köyün bulutlara yakın en güzel tepesine babasının elleriyle yaptığı evde yedi kız kardeşten sonra güneşli bir mayıs gününde dünyaya gelmiş Ahmet amca. Evin en kıymetlisi, senelerdir arananı bekleneniymiş. O doğduğu sabah güneş ayrı bir parlıyormuş, kuşlar çok güzel ötüyormuş ve etrafa huzur veren bir sessizlik hakimmiş. Ancak bu sessizlik çok uzun sürmemiş. Hiç ortada bir şey yokken gökyüzü çıldırmış, şimşekler çakmış deli fırtına köyü en çokta en tepedeki bu evi sarıp sarmalamış. İşte böyle bir değişik günde doğmuş Ahmet amca ve yaşamının her dönemi de doğduğu gün kadar değişik olacakmış.

Ahmet amcanın kaderi de dünyaya geldiği gün kadar acayip olacakmış. Yaşamındaki inişleri ve çıkışları hep o doğduğu gün geldiğinde meydana gelecekmiş. Anne babasının kıymetlisi yedi kız kardeşin gözlerinden ırak edemediklerini kader, topraklarından çok uzaklara götürüp koparacakmış.

Aradaki tüm hikâyeyi ben anlatacak olursam işin büyüsü kalmaz. Benim de yazdıklarım sizi sıkar boğar. Varın Ahmet amcanın doğumundan itibaren geçen 60 yıllık hikâyesini siz hayal ede durun. Son on yılını daha evvel kaderine terk ettiği bu baba yadigârı evde torunlarıyla birlikte geçirmekte olduğunu ben size söyleyeyim. Uzaktaki Ahmet amcanın köyündeki hikayesini merak edenler hayal edemiyorlarsa Taraklı’ya gidip oraları görüp yerinde farklı konuları içinde barındıracak masallar uydursunlar diyebilirim. Zira bu kasaba herkesin iç duygusuna uygun masal malzemelerine ev sahipliği etmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir