Dünya Kadınlarına

Bu fotoğrafı ilk gördüğümde çok beğendim ama hakkında ne yazacağımı bilememiştim. Bugün tamda günüydü. Toprağın, suyun, havanın…Kahvenin, yeşilin, beyaz ve mavinin… Hepsi bir yol çizgisinde birleşmişti…Yaşayan, yaşatan ve ümitli bir yol çizgisiydi bu ve yaşayan, yaşatan, ümit eden tüm kadınlarımızın aynı yol çizgisinde buluştuğu düşüncesiyle birlikte geleceğimiz için çok anlamlı geldi bu resim bana.

Bugün 8 Mart Dünya Kadınlar Günü.
Kaç kadın yaşıyor, yaşamaya çalışıyor, yaşıyormuş gibi yapıyor… Kaç değişik, ilginç, nadiren güzel ama çoğunlukla korkunç hikayelerin kahramanı olmaya hazırlanıyor.

Dünyaya gözlerini ağlayarak açan kız bebek daha doğar doğmaz üç beş sıfır başlıyorsun yaşam mücadelesine ilk ağlamanın hakkını verircesine. Gülebileceğin nadir günleri zaten biliyormuşcasına.  Ailenin kız çocuğu, kardeşlerinin ablası ya da kız kardeşi kısacası bacısı, eşinin karısı, evinin kadını, annesi, anneannesi, babaannesi, ninesi; her daim annesinin göz bebeği.  Doğduğu gün dünyanın tüm sorumluluklarının küçücük omuzlarına yüklendiği ürkek ruhlu minik insan.

Her yerde hep zorluklar bekler onu. Kolay yoktur ona. İşte en iyi olmak için on kat daha fazla çalışmak durumundadır. Üstelik evde de en iyi anne, en iyi eş olmak zorundadır. Ruhu güzellikler ister güzellikler bekler. Dokunduğu yeri güzelleştirmek ister. Huzurlu bir aile yaşamı, güvenli bir işi ve toplumda ciddiye alındığı bir yeri olsun ister. Kısacası ve sadece önemsenmek, değer verilmek ve kıymetli olmak ister.

Ama en önemlisi, sadece 8 Mart ve Mayısın ikinci pazarında değil yılın her gününde kıymetli olmayı bekler. Kadın kıymetli, kadın güçlü, kadın özgür, kadın güvenli ve kadın… olduğunda o toplum da bu güzel özellikleri fazlasıyla taşıyacaktır.

Dünya kadınla güzel, güçlü kadılarla çok özel, özgür kadınla yaratıcı ve güvenli olacaktır. Tarihin akışını değiştiren her daim kadın dokunuşu olmuştur ve olmaya devam edecektir.

Doğru olan şeyi yaparken içlerinde korku hissetmezler, her ne yaşarlarsa yaşasınlar insanların kalplerinin güzel olduğuna inanmak isterler, aptal görünmek kadar iyi bir şey daha olmadığını düşünecek kadar zekidirler, güzel duygularını yüksek sesle ifade edecek kadar cesur yergilerinde alçak sesli olacak kadar naiftirler, ağızlarından çıkan her söz laf olsun diye değil yapılsın diyedir,nüktedandırlar,  hislerine güvenirler …..

İşte onlar insanlığı tanımlayan, tamamlayan, gelişime katkı sağlayan güzel insanlar kadınlardır…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir